Magda, Piotr i Zuzia 06.07.2017
9 lipca 2017
Ania, Jacek, Zuzia i Tomek 07. 07.2017
4 listopada 2017

Jesienią

Robi się chłodno… Jesienne przymrozki i wschodzące słońce dają taki oto efekt. Wystarczy wyjść na łąki – Nietulisko przykryte mgłą.

Kończy się lato i sezon wakacyjno – urlopowy, niewiele się dzieje, będzie więcej czasu – oczywiście to tylko pozory. Po prostu zmieniające się pory roku dyktują inne zajęcia.

I tak dla przykładu – rano wstaję i zamiast podlewać kwiaty idę na grzyby. Na szczęście niedaleko, właściwie koło domu. Muszę przyznać, że bardzo lubię chodzić na grzyby mając pewność, że zawsze coś znajdę i nie będzie to wymagało ode mnie wielogodzinnego „polowania”.

Po maślaczki do jajecznicy na śniadanie wyskakuję w piżamie i gumiakach (lubią rosnąć pod drzewami w ogrodzie Gości).

Troszkę większe okazy – przeważają kozaki, tu w towarzystwie jesiennych wrzosów i marcinków.

DSC03761

Co prawda rzadziej niż kozaki czy maślaki, ale pojawiają się też na naszym podwórku prawdziwki. Nie ma ich wiele, jednak na wigilijną grzybową wystarcza.

DSC07713

A co znajdziemy na naszej górce poza grzybami?

Łyk porannej kawy i ruszamy na łąkę w poszukiwaniu śladów jesieni. Rześkie, świeże powietrze, obfita rosa, wschodzące słońce, doskonały zestaw na rozbudzenie. Polecamy!

Polne kwiaty zastąpił m.in. chrzan – do kiszenia ogórków jak znalazł

Cierpko – słodkie jeżyny prosto z krzaczka

Nie brakuje oczywiście babiego lata.

Pięknie wyglądający dość inwazyjny i szybko rosnący dziki chmiel. Do niedawna nie miałam pojęcia, że to, tak istotne w naszej kulturze pnącze, występuje również w wersji „na dziko”.

Dla nas spacer, a dla niektórych śniadanie na trawie – wreszcie w odpowiedniej temperaturze i bez dokuczliwych owadów

Troszkę dalej, niżej, w centrum wsi…ruiny naszej zabytkowej walcowni. O tej porze roku również prezentują się pięknie i zachęcają do odwiedzin

DSC07787
DSC07774
DSC07782
DSC07781

Po spacerach bliższych lub dalszych zapraszamy do ogrodu Gości

Tu nawłoć i rudbekia również zwiastują jesień. Na ławeczce można przysiąść i delektować się urokami tej kolorowej pory roku

Dla łasuchów na stoliku mogą pojawić się domowe wypieki z dodatkiem jesiennych jabłek i śliwek

DSC03809

Zapraszamy!!!

Jesień ma różne oblicza i mam wrażenie, że co roku niezmiennie mnie zachwycają. Chyba podobnie jest z każdą porą roku – nauczyłam się dostrzegać i doceniać ich uroki, a zmienność, inny zakres obowiązków czy zwykłych czynności tworzą rytm mojego życia na wsi.